Основните видове са два - обикновена подова замазка и саморазливна. И двата имат своите недостатъци и преимущества. Обикновената подова замазка, на пример е по-изгодна като цена. С нея се работи лесно и старите майстори я предпочитат. Тя се използва за запълване на дълбоки отвори и големи неравности. При нея е специфично това, че предварително майсторът трябва да знае къде и колко е неравен пода. Чак след като е наясно с особеностите на помещението, може да пристъпи към разнасянето ѝ. Обикновената подова замазка се състои от вода, цимент и пясък.
Саморазливната подова замазка може да я срещнете и под името самонивелираща се. И двете имена означават едно и също, а именно подова замазка, която се самоизравнява. Така необходимостта от внимателно преценяване и нанасяне отпада. Саморазливната подова замазка обаче не може да изравни подове, които имат по-голяма разлика от 6-8 мм. и това е особеност, която трябва да имате предвид, ако ще се занимавате сами с тази ремонтна дейност
Нашият съвет е да се доверите на специалисти, които да се погрижат за качествената изработка на вашия под, защото в противен случай при нанасянето на теракот, фаянс или някакъв вид керамика може да се появят проблеми. Специалистите знаят как да подходят спрямо нивелацията на помещението. Разполагат с нужното оборудване и опит, за да може подовата замазка да стане перфектна и да не затруднява, а да улеснява последващите ремонтни дейности. Изобщо, при нанасянето на подова замазка има определени специфики, които само опитните майстори могат да приложат, за да бъде резултатът безкомпромисен.